ZLOČINY MEZI OBRAZY

"Děkuji za Zločiny. Přečetl jsem je jedním dechem a - neuvěřitelné. Tak poutavě napsané povídky jsem již dlouho nečetl."

Na Zboží.cz je uvedeno: "Zločiny mezi obrazy je velmi oblíbená kniha." A dále jsou tam vybrána hodnocení na webech, knihu nabízejících, kde počet hodnocení dosahuje i počtu 490, 421 ....

 

  

V únoru 2011 vyšel soubor prvních několika povídek cyklu v edici KRIMI 2011 v nakladatelství NAVA.

Do publikace byly zařazeny první autobiografické detektivní povídky, jejichž děj se odehrává v původním prostředí, dříve než hlavní hrdinka stejně jako autorka přesídlí do Řitky u Prahy, kde pak v řadě povídek se čtenáři dostává i určitého exkurzu do historie této lokality. Tyto další povídky jsou pak připraveny pro další díly k vydání.

V publikaci byly použity čtyři z autorčiných ilustrací, které byly pro černobílý tisk upraveny z původních barevných ilustrací, původně chystaných v létě 2008 pro Nakladatelství Olga Krylová.

V tomto vydání byly použity čtyři z ilustrací výše, poslední pátá byla vyňata, protože se rozsahem již nevešla povídka, k níž náleží - a to první z povídek cyklu, která je situovaná do nového sídla autobiografické hrdinky v Řitce - zobrazuje dům ROSEMARIE v Řitce.

V tomto svazku jsou zařazeny povídky: Smrt výtvarníka, Vražda sběratele aneb nenalezený Wouwerman, Mrtvý Ukrajinec ve sklepě, Závislost, Signum AP, Nejsem James Bond a není tu ani Columbo, Kdo zabil ředitelku policejního muzea.

Poté autobiografická hlavní hrdinka přesídlila do Řitky do domu ROSEMARIE a tam pak sepisuje následující příběhy, které jsou připraveny pro další svazek: Řitka - český Midsomer, Usvědčen v Písku aneb praktiky obchodníka s obrazy, Sherlock Holmes a záhada s obrazem v Řitce, Chagalliáda aneb excitace expirovaného svědomí, Sherlock Holmes a poklad v Řitce.

Reference:

Od místopředsedkyně Asociace autorů detektivek:

„Milá Marie, už víc než měsíc se Ti chystám napsat, jak se mi líbila Tvoje knížka. Mám ji na chaloupce, přečetla jsem ji s velkým zájmem a prakticky jedním dechem, jen je mi trochu smutno z toho všeho, co popisuješ. Je to život. Tak piš dál.“

Od čtenářů:

„Paní Pospíšilová, teprve dnes jsem si přečetl první povídku z Vaší knihy. Velice pěkně napsané a autentické. Je vidět,že se máte o co podělit ze své odbornosti a navíc vším zaujmout.“

„Dobrý den. Všechny povídky z Vaší knihy jsou velmi zajímavé a čtivé.Člověk by si přál aby byly jen fantazií spisovatelky.Ale tato doba je bohužel dost děsivá.“

"SKVĚLÁ SPISOVATELKA - báječná kniha, která se čte opravdu jedním dechem, poutavá, originální."

  

Ilustrace - http://www.mariepospisilova.com/ilustrace.html, též na http://album.volny.cz/rosemariemaceskova , úvod k Zločinům mezi obrazy I. - http://www.mariepospisilova.com/1-Uvod.html .

Bližší informace na dotaz -

Stránky byly vytvořeny v návaznosti na původní na detektivní tvorbu zaměřené stránky - http://www.mariepospisilova.com/detektivky.html ,

které byly příliš obecné a v době, kdy již pokročila práce na cyklu povídek "ZLOČINY MEZI OBRAZY", vznikla potřeba věnovat samostatné stránky výhradně tomuto cyklu.

  

Hlavní postavou cyklu je umělecká historička a malířka Rosemarie Macešková, výrazně autobiografická k autorce - též umělecké historičce a malířce Marii Pospíšilové (Pansymarii, Pansy) - http://www.mariepospisilova.com

  

<>Autobiografické ztotožnění s hlavní hrdinkou umožňuje čerpat v příbězích z celoživotních uměleckohistorických poznatků a vybírat z nepřeberného množství vlastních autentických zážitků ze znalecké aj. praxe v oboru a dalších osobních vjemů. V uplatnění specifických znalostí se jako určitý předobraz nabízí fenomen Agathy Christie s jejími dokonalými znalostmi jedů, které získala během své válečné ošetřovatelské praxe.

  

Dalším hlavním rysem příběhů je poukázání na určité negativní jevy v současné společnosti. Opět je zde využito autobiografické postavy hlavní hrdinky, která se ocitá v mnohdy autentických situacích jako autorka ve skutečném životě a v řešení těchto situací je dosahováno určitého zadostiučenění, že zlo může být potrestáno a napraveno, i když ve skutečnosti bohužel tomu tak převážně dosud příliš nebývá anebo až po dlouhých strastiplných a dlouho marných snahách poškozených - a to je v povídkách zviditelňováno.

Co se týká formální stránky, přiznávám, že si nejsem jistá, zda povídky splňují v plné míře podmínky detektivního žánru. Není to totiž hlavním záměrem. Řeší vždy určité záhady, více než na vlastní dějovou zápletku je však kladen důraz na vylíčení atmosféry děje - tak jak to vnímám sama u detektivek, kde vlastní detektivní zápletka pro mne není tak důležitá jako vtažení do zajímavé atmosféry - bohatě rozkvětlých zahrad anglického venkova, staré architektury apod. Ať by byla detektivní zápletka sebedokonaleji zpracovaná a odehrávala se na špinavé architektonicky nezajímavé ulici velkoměsta bez malebných zákoutí, odložím ji a nechám se jinou přenést do svého oblíbeného mně příjemného prostředí s vykreslením jeho atmosféry a děj je pro mne ve strovnání s tím vedlejší. Omlouvám se za to všem znalcům a milovníkům dokonalé detektivní literatury, splňující všechny požadavky žánru, ale v předložených povídkách cyklu "ZLOČINY MEZI OBRAZY" je dle mé subjektivní záliby kladen důraz na vykreslení atmosféry a striktní předpisy detektivního žánru zůstávají poněkud v pozadí. Tak jedním čtenářem stránek nakladatelství Motto mi byl vytýkán právě přílišný popis prostředí, který nemá pro děj význam. Čtenář ovšem neměl ani tušení, že se nejedná o samostatnou povídku, nýbrž součást celého cyklu, kde vykreslení prostředí má své místo, přestože pro děj jedné konkrétní povídky se může zdát nevýznamné.

  

V rámci tohoto zaměření jako určitá inspirace velkým historickým vzorům v díle A.C.Doyla a Agathy Christie, s jejich dobově poplatným zaujetím psychofarmaky a jedy, velmi úspěšně konkurují anglické televizní seriály "Vraždy v Midsomeru", v originále "Midsomer Murder" a "Zločiny v zahradách", v originále "Rosemary & Thyme", v nichž právě líčení prostředí hraje významnou roli.

  

Přesto doufám, že i milovníky detektivního žánru v jeho klasické podobě cyklus příběhů s detektivními zápletkami "ZLOČINY MEZI OBRAZY" zaujme.

  

Některé z povídek jsou přízpůsobeny konkrétním požadavkům konkrétních soutěží, vypsaných Asociací autorů detektivní a dobrodružné literatury, jejímž členem jsem od r. 2004. Některé povídky cyklu se zúčastnily čtyř ročníků soutěže o Cenu Havrana, jedna si v soutěži společně vypsané s Národní protidrogovou centrálou MVČR vysloužila Paměstní list, další se účastnila soutěže Český Bond 2007, jiná zpracovávala zadaný námět - Kdo zabil ředitelku policejního muzea a další je určená do Literární soutěže o buřinku rady Vacátka, na níž se podílí Nakladatelství J&M Písek.

Odborná specializace autobiografické hlavní hrdinky určuje oblast, o níž příběhy vesměs pojednávají. Hlavní hrdinka - umělecká historička a malířka se setkává se záhadami, do nichž proniká pouze díky své odborné specializace a podává ostatním vhled do světa výtvarného umění, který jim do té doby zůstal skryt.

  

 

Povídky je zatím možné číst na stránkách - http://www.mariepospisilova.com/detektivky.html

  

Jeden z dalších příběhů byl vytištěn v Nakladatelství J&M v Písku společně s dalšími povídkami jiných autorů v právě vydané publikaci s názvem Misto činu: Písek - "Usvědčen v Písku aneb praktiky obchodníka s obrazy" - http://www.mariepospisilova.com/praktikyobchodnikaobrazy.html

Předposlední je "Chagalliáda aneb excitace expirovaného svědomí" http://www.mariepospisilova.com/Chagalliáda.html

    - tj. povídka, upravená a zkrácená z rozpracované detektivní novely "Víkend s tarotem" ad.....

Mimo cyklus byla napsaná povídka "Šestým smyslem na zločince" - http://www.mariepospisilova.com/Šestým_smyslem_na_zločince.html

  

Výtisky knihy ZLOČINY MEZI OBRAZY se nyní staly vzácností. Šéfredaktor nakladatelství NAVA sdělil, že další výtisky už nejsou na skladě.

Výtisky knihy ZLOČINY MEZI OBRAZY se nyní staly vzácností. Šéfredaktor nakladatelství NAVA sdělil, že další výtisky už nejsou na skladě.

Kniha byla šest let nabízena v Knižním klubu a všech předních knihkupectvích, nyní je ale většinou beznadějně vyprodaná a dá se jen velmi obtížně sehnat a zanedlouho nebude již vůbec:

Proto oslovuji jiná nakladatelství za účelem vydání především řady podobných ještě nevydaných prací, v podstatě hledám solidního nakladatele pro trvalou spolupráci.

V předním internetovém knihkupectví jsou ZLOČINY MEZI OBRAZY vyprodané, ale doufám že brzy v něm bude co nejširší nabídka mých dalších již napsaných knih:

Snad poslední místo, kde lze knihu ještě koupit je:

  

Od února 2017 bude prezentace obrazů (často ilustrativních) i s literaturou součástí programu Galerie MICHAEL, Rašínovo nábřeží 58, Praha 2.

Na 20. února 2017 je plánováno zahájení nové činnosti Galerie MICHAEL, to je "staronové galerie v novém", za nového majitele a provozovatele. Galerie je umístěná v příjemném a dobře dostupném prostředí Rašínova nábřeží 383/58 v Praze 2 a bude vyloženě soustředěna na současné umění - především výtvarné, ale i literární.

K umístění galerie - několik fotografií a mapka na podrobnějším webu, tam i více k prezentovaným výtvarným dílům a rovněž i k literatuře, vesměs související s výtvarným uměním - rozklikněte obrázky:

 

 

Základení stránky autorky - http://www.mariepospisilova.com

 

TOPlist