R ů ž e ( R o s a e )

 

aneb o růži PANSYMARIE v Řitce v Zahradní ul. čp.367

 

 

Stránky jsou právě připravovány namísto původních http://mujweb.cz/www/MariePospisilova/rosae.htm

 

 

Přinášejí něco z historie, něco zajímavostí a informace o nové sytě růžové pnoucí růži s pracovním názvem PANSYMARIE v Řitce u Prahy, v Zahradní ulici.

Růže byla zasazena v 60. letech jako sametově bíle kvetoucí Máňa Böhmová MltH (hybrid Rosa multiflora), kterou v r. 1925 vypěstoval jihočeský šlechtitel Jan Böhm z Blatné. Tento šlechtitel vyšlechtil celou řadu odrůd růží, z nichž tato je jednak jednou z prvních a jednak snad nejznámnější. Ryze bílé květy této růže mají průměr 7 cm. Bíle kvetoucí Máňa Böhmová byla v r. 1925 vypěstěna z růžové pnoucí růže, kterou roku 1906 vyšlechtil německý šlechtitel Schmidt a pojmenoval ji Tausendschön, její růžové květy mají průměr 6 cm. Šlechtitel Schmidt tuto růži vypěstil z bíle kvetoucí pnoucí růže Rosa multiflora, pěstované od r. 1860 v Japonsku a Koreji. Její bílé květy mají průměr 3 cm.

Web bude časem doplněný o fotografie jednotlivých odrůd a podrobnější výklad.

Byly připravovány dokumenty pro podání žádosti o uznání nové odrůdy růže a její pojmenování. Mezitím však vyšlo najevo, že nejspíš se nejedná o novou odrůdu, nýbrž došlo zde ke zplanění a navrácení k předešlé růži, z níž byla vyšlechtěna růže s trochu větším květem. Růže sice znovu získala krásně růžovou barvu, avšak drobnějších květů a má některé negativní vlastnosti - jako je výrazná trnitost a krátká doba kvetení v červenci.

V současnosti bylo v daném místě vysazeno několik moderních ušlechtilejších odrůd, s mnohem lepšími vlastnostmi a teprve časem se ukáže, jak se podaří zušlechtit onu původně nazvanou růži Pansymarie, jestli se případně podaří dát i jí lepší vlastnosti.

 

Kontakt -

 

TOPlist