Úryvek z výzvy falzifikátorce – k uveřejnění po měsíční absenci odpovědi:

 

 

pisatel-odesílatel:

PhDr. Marie Pospíšilová

Zahradní 367

252 03 Řitka

Telefon: 777337687

e-mail: pansymarie@mariepospisilova.com

DS: FO, my8m3nd

 

adresát:

Vážená paní

Andrea Pilařová

K Jezeru 965/31

149 00 Praha 11-Háje

(úřední adresa trvalého bydliště: Brechtova 829/14, 149 00 Praha 11-Háje)

e-mail: andreapilarova@centrum.cz

 

V Řitce dne 9.12.2014

 

Věc: Výzva k úhradě škody vzniklé klientovi koupí falza

 

Ahoj Andreo,

pán dal nyní do aukčního domu Galerie Art Praha dva ze svých obrazů Janečka, když už prošly i tamější předchozí aukcí, ale nebyly prodány. Ovšem tentokrát obrazy nebyly do aukce přijaty, ale napřed byly dány k materiálovému průzkumu u Dorothey Pechové. Což jinde než v aukčních domech je v současnosti již delší dobu zvykem, že se malby neprodávají bez materiálového průzkumu. Pouze když mi byly prezentovány obrazy z již ověřené kvalitní sbírky a dokonce mi dodávány mou blízkou přítelkyní, jak jsem byla přesvědčená, nebylo pro mne nic ke zkoumání, protože z té strany nešlo předpokládat špatný záměr. Přestože už určitou dobu vznikaly jisté pochybnosti, vzhledem k původu obrazů jsem se za ně bila jako lev ve věci pravdy. Rovněž jsem si byla jistá, že tyto „Janečkovy“ obrazy nejsou dílem Tvé ruky, tak jak by se nepůvodní obrazy u Tebe vzaly? Až když mi pak přišlo do rukou již přes veškeré balamucení, že se jedná o obrazy ze sbírky, nošené sourozenci Novotnými, přesto do očí bijící čerstvě akrylem namalované falzum, vzpomněla jsem si na Tvou spolupráci s malíři z ukrajinské komodity, což by mohlo vše vysvětlovat.

 

Nyní vloženo:

Ostatně podobného původu byly zřejmě i další obrazy mně předkládané – Filla, Medek…

 

Dále z výzvy:

Oproti tomu zcela jinak je tomu u falz Bělocvětovů, kde pouze první várka překvapila, všichni koukali s údivem a pochybnostmi, proto žádali potvrzení razítkem dcery a po jejím potvrzení už zcela ztratili všechny jistoty a prostě upustili od dalších nákupů. Po vzpamatování z šoku pak u dalších už každý dobře viděl, že to je dílem Tvých rukou – s Tvou barevností, Tvými tvary, estetika o generaci mladší a ženská. Ale to sis hlavně pouze devalvovala své obrazy ve svých skříních.

…..

Hovořila jsem o problematice s několika kriminalisty v Praze 1 v rámci setkání nad jinými záležitostmi, ale zatím bez konkrétních jmen. Velmi nerada bych ztrácela vším tímto ještě další svůj drahocenný čas. Jak píšu v mírné nadsázce v současné obsáhlejší novele, kterou bych měla odevzdat ještě tento měsíc do nakladatelství - „jak postupně přibývají smrtelné nemoci, je třeba už opravdu spěchat s tím, co je třeba ještě stihnout napsat a namalovat a kdo tento vzácný čas krade, je tím největším nepřítelem“.

…..

 

Doufám, ž vše bude vyřešeno rychle a bez problémů.

Děkuji za pochopení.

 

Potud v tuto chvíli citace z výzvy.