Drahoslav Šolta

 

 

 

Drahoslav Šolta se narodil 25.3.1960 v Hranicích na Moravě. Dětství a mládí prožil v Mariánských Lázních, kde navštěvoval lidovou školu umění a poté se učil u místních výtvarníků – jako byl v r. 2009 zemřelý akad. sochař Vítězslav Eibl a pak Karel Knížák, předseda Sdružení západočeských výtvarných umělců v Mariánských Lázních, otec Milana Knížáka. Dále absolvoval kurzy arteterapie. Ovlivňovat se ve své tvorbě nechal francouzskými postimpresionisty a fauvisty – v zátiší nalézáme silnou inspiraci Paulem Cézannem, zatímco v interiérech, ale i v barevnosti pohledů na města apod. to je především Henri Matisse.

Ještě za minulého režimu na jaře 1989 opustil zemi a odešel do Španělska, kde se usadil v Esteponě na pobřeží Costa del Sol. Tam se vrhl do práce a začal vystavovat – jeho obrazy byly vystaveny v Malaze, Miláně, Marbelle, San Franciscu a New Yorku. Avšak největší význam pro docenění jeho tvorby a největším úspěchem bylo, že jeho obrazy byly vybrány pro expozici The Royal Society of British Sculptors v r. 1999 v Londýně.

Jeho tvorby si všiml ruský galerista, který zakoupil 22 obrazů a jeden obraz si zakoupil tehdejší sekretář prezidenta Borise Jelcina.

Na cestě po Španělsku se se Šoltovými obrazy setkal také obchodník z německého Gőttingenu Heinz Peter Adams, který zakoupil několik jeho obrazů. Následně jej pak v r. 2004 pozval na 14 dnů do Gőttingenu. Starobylé německé město však Šoltu natolik okouzlilo, že tam zůstal sedm měsíců, aby svým typickým malebným způsobem maloval starobylou německou architekturu a tajemná městská zákoutí. Těmito obrazy měl v Gőttingenu velký úspěch a navázal trvalou spolupráci. Jeho velkým podporovatelem se stal Heinz Peter Adams. Nezůstal však stranou zájmu odborníků a jeho tvorbu ocenil i Manfred Boetzkes, ředitel městského muzea v Knochenhauer-Amtshaus Hildesheim, který se mu věnoval ve své studii „Kein stilles Lebens“.Oceňoval radostnou náladu obrazů.

Drahoslav Šolta maluje rozměrné akrylové obrazy na plátně, s náměty zátiší, interiérů, krajin a městských motivů. Domy jeho staroměstských motivů mají vratkou perspektivu a jakoby se kácejí, což je prvek, dodávající obrazům malebnou hravou a zároveň tajemnou atmosféru. Charakteristická je výrazná španělsky "žhavá" barevnost, zejména s oblíbenou červení a tmavě modrými konturami.

 

 

 

Neprodejný obraz - pouze jako ukázka tvorby: Česká vesnice, akryl na plátně, 80 x 90 cm.

  ;

Město, zachyceno je malebné malostranské zákoutí na Nových zámeckých schodech pod Pražským hradem, malba akrylem na plátně, 100 x 100 cm, napnutém na napínacím rámu, bez ozdobného rámu. Obraz je na zadní straně označený autorskými razítky, potvrzujícími originalitu malby. Autor připojil i certifikát. Obraz je již prodaný.

 

 

Další ukázky tvorby - některé z obrazů jsou prodejné, jiné již prodané:

 

Drahoslav Šolta, Český Krumlov, akryl na plátně, 90 x 90 cm

Drahoslav Šolta, Český Krumlov, akryl na plátně, 100 x 100 cm

Drahoslav Šolta, Citrusovník, akryl na plátně, 100 x 100 cm

Drahoslav Šolta, Viadukt, akryl na plátně, 90 x 95 cm

Drahoslav Šolta, Jihočeská vesnice, akryl na plátně, 70 x 50 cm

Drahoslav Šolta, Jihočeské město, akryl na plátně, 90 x 90 cm

Drahoslav Šolta, Jižní Čechy -. hrad, akryl na plátně, 90 x 100 cm

Drahoslav Šolta, Lokomotiva, akryl na plátně, 95 x 90 cm

Drahoslav Šolta, Mládež v konverzaci, akryl na plátně, 100 x 110 cm

 

 

Zde exkluzivní nabídka ke koupi - obrazy přímo z ateliéru malíře:

 

 

Drahoslav Šolta: Česká krajina, akryl na plátně, 80 x 90 cm, na zadní straně razítka autora a jeho certifikát originality, cena: 50.000,- Kč Drahoslav Šolta: Zátiší, akryl na plátně, 90 x 80 cm, na zadní straně razítka autora a jeho certifikát originality, cena: 50.000,- Kč

  Konktakt v případě zájmu či dotazu -

 

 

Recenze:

 

Dotazy a bližší údaje - Webmaster :

 

TOPlist